Aktuality z havarijného poistenia

Prehľadný zoznam aktualít a noviniek z havarijného poistenia, poisťovní a súvisiacich oblastí...

Čakajú nás vyššie pokuty za telefonovanie za volantom?

Podľa štatistík je obsluha mobilného telefónu za volantom jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Rezort vnútra v súčasnosti pripravuje novelu cestného zákona v rámci zmien, ktoré má novela priniesť, chce ministerstvo zaviesť až úplný zákaz obsluhy mobilného telefónu za volantom. Tento zákaz sa pritom nebude vzťahovať iba na mobilné telefóny. Zakázané budú taktiež aj všetky audiovizuálne a iné zariadenia, ktoré by mohli rozptýliť pozornosť vodiča a následne by tak mohlo prísť k dopravnej nehode. Spolu so zákaz budú za porušenie zavedené aj vyššie pokuty. Za telefonovanie za volantom tak po novom môžeme dostať pokutu až do výšky 100 €. Ministerstvo sa v rámci prípravy novely nezameralo len na vodičov telefonujúcich sa volantom, ale aj na mladších vodičov. Rezort navrhuje, aby každý vodič, ktorý má vodičský preukaz kratšie ako dva roky už pri druhom porušení zákona musel absolvovať preškolene v autoškole, testy z pravidiel cestnej premávky a tiež sedenie u dopravného psychológa. Návrh novely zákona chce rezort vnútra predložiť vláde do leta tohto roka. Až teda o pár mesiacov uvidíme, či tieto zmeny budú naozaj schválené a či v praxi prinesú zvýšenie bezpečnosti na našich cestách.

Slováci čoraz častejšie volia pohodlné a výkonné SUV

Športovo-úžitkové autá sú atraktívne pre viaceré cieľové skupiny. Tieto vozidlá sú vhodné pre rodiny s deťmi a rovnako tak aj pre podnikateľov, ktorí často prevážajú veľký náklad. Veľký priestor však nie je jedinou výhodou týchto automobilov. Samozrejmosťou je vyšší posed, ktorý šoférovi poskytuje lepší prehľad o dianí na vozovke. Ďalšou výhodou je pohon na všetkých štyroch kolesách a celkové zvýšenie komfortu pri cestovaní. Preto nie je prekvapujúce, že Slováci pri výbere nového auta čoraz častejšie zvažujú aj SUV. Dopyt po týchto automobiloch v minulom roku vzrástol až o 43% pričom počet inzerátov ponúkajúcich jazdené SUV presiahol počet 580 tisíc. Slováci tak pri cestovaní uprednostňujú najmä spoľahlivý výkon a pohodlie.

Či už kupujete nové alebo jazdené SUV, netreba zabúdať ani na bezpečnosť vášho auta. Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť zabezpečenie vášho auta, je uzatvorenie nie len PZP, ale aj havarijného poistenia. Havarijné poistenie vás chráni pred nečakanými výdavkami a administratívnymi opletačkami, s rôznymi typmi pripoistení si havarijné poistenie môžete vyskladať presne podľa vašich individuálnych potrieb.  Na cestách tak získate istotu, že budete pripravený aj v prípade nečakaných situácií.

S alkoholom za volantom dobre nepochodíte...

Havarijné poistenie si uzatvárame, ak to nie je povinnosťou napríklad pri kúpe, aby nám  v prípade vzniknutej škody pri dopravnej nehode bola táto nahradená. Jednou z výluk, kedy k náhrade škody zo strany poisťovne nepríde vôbec alebo príde ku kráteniu poistného plnenia, je nehoda pod vplyvnom alkoholu. A táto skutočnosť nie je tou najnepríjemnejšou, ktorá by mala takéhoto vodiča trápiť. Dôsledky môžu byť oveľa vážnejšie, niekedy žiaľ až tragické. Každá 10-ta smrteľná nehoda v celosvetovom meradle je totiž práve v dôsledku požitia alkoholu.

Kto vedie v nehodovosti pod vplyvom alkoholu?

Poisťovňa Allianz disponuje neveselou štatistikou, ktorá mapuje celosvetovo dopravné nehody súvisiace s požitím alkoholických nápojov. Nie je prekvapením, že vedúce postavenie majú krajiny východnej Európy a strednej Ázie (18,2 %), nasleduje zvyšok Európy (16,7 %), Severná a Južná Amerika (12,9 %). Na opačnom konci sa ocitá Blízky východ (2,4 %), Ázia a Tichomorie (7,3 %) a Afrika (8 %).

Ak si to rozmeníme na drobné, čo sa týka početnosti dopravných nehôd v dôsledku alkoholu v jednotlivých regiónoch, poradie je nasledovné: Bielorusko (51,4 %), Litva (48,2), Venezuela (47,1 %), Namíbia (43,2 %), Mongolsko (20,7 %) a Spojené arabské emiráty (17,7 %). V Európe sú to najmä východné štáty.

Zo správy ďalej vyplýva, že dopravné nehody spôsobené alkoholom a so smrteľnými následkami, spôsobujú až dvojnásobne viac muži ako ženy. Najhoršie je to pritom v Nemecku a u mladých vodičov vo veku 21 až 24 rokov. Ak sa zamyslíme nad ich zvyčajným spôsobom a rýchlosťou jazdy, niet sa čo čudovať.

Alkohol sa nemôže podceňovať, ani ten zostatkový!

Celosvetovo je jazda pod vplyvom alkoholu veľkým problémom. V rámci boja proti tomuto zlozvyku sa vo viacerých krajinách organizujú rôzne akcie a zvyšuje sa počet policajných kontrol. Rovnako nebezpečný je však aj zostatkový alkohol, ktorý mnoho vodičov podceňuje. Ľudské telo je pritom schopné za hodinu vstrebať len 0,1 promile alkoholu. Určite tak nepodceňujte situáciu a radšej si overte hladinu alkoholu pomocou testeru alebo hneď využite chôdzu, prostriedky hromadnej dopravy alebo taxislužbu. Je to určite rozumnejšie, aj bezpečnejšie!