Aktuality z havarijného poistenia

Prehľadný zoznam aktualít a noviniek z havarijného poistenia, poisťovní a súvisiacich oblastí...

S alkoholom za volantom dobre nepochodíte...

Havarijné poistenie si uzatvárame, ak to nie je povinnosťou napríklad pri kúpe, aby nám  v prípade vzniknutej škody pri dopravnej nehode bola táto nahradená. Jednou z výluk, kedy k náhrade škody zo strany poisťovne nepríde vôbec alebo príde ku kráteniu poistného plnenia, je nehoda pod vplyvnom alkoholu. A táto skutočnosť nie je tou najnepríjemnejšou, ktorá by mala takéhoto vodiča trápiť. Dôsledky môžu byť oveľa vážnejšie, niekedy žiaľ až tragické. Každá 10-ta smrteľná nehoda v celosvetovom meradle je totiž práve v dôsledku požitia alkoholu.

Kto vedie v nehodovosti pod vplyvom alkoholu?

Poisťovňa Allianz disponuje neveselou štatistikou, ktorá mapuje celosvetovo dopravné nehody súvisiace s požitím alkoholických nápojov. Nie je prekvapením, že vedúce postavenie majú krajiny východnej Európy a strednej Ázie (18,2 %), nasleduje zvyšok Európy (16,7 %), Severná a Južná Amerika (12,9 %). Na opačnom konci sa ocitá Blízky východ (2,4 %), Ázia a Tichomorie (7,3 %) a Afrika (8 %).

Ak si to rozmeníme na drobné, čo sa týka početnosti dopravných nehôd v dôsledku alkoholu v jednotlivých regiónoch, poradie je nasledovné: Bielorusko (51,4 %), Litva (48,2), Venezuela (47,1 %), Namíbia (43,2 %), Mongolsko (20,7 %) a Spojené arabské emiráty (17,7 %). V Európe sú to najmä východné štáty.

Zo správy ďalej vyplýva, že dopravné nehody spôsobené alkoholom a so smrteľnými následkami, spôsobujú až dvojnásobne viac muži ako ženy. Najhoršie je to pritom v Nemecku a u mladých vodičov vo veku 21 až 24 rokov. Ak sa zamyslíme nad ich zvyčajným spôsobom a rýchlosťou jazdy, niet sa čo čudovať.

Alkohol sa nemôže podceňovať, ani ten zostatkový!

Celosvetovo je jazda pod vplyvom alkoholu veľkým problémom. V rámci boja proti tomuto zlozvyku sa vo viacerých krajinách organizujú rôzne akcie a zvyšuje sa počet policajných kontrol. Rovnako nebezpečný je však aj zostatkový alkohol, ktorý mnoho vodičov podceňuje. Ľudské telo je pritom schopné za hodinu vstrebať len 0,1 promile alkoholu. Určite tak nepodceňujte situáciu a radšej si overte hladinu alkoholu pomocou testeru alebo hneď využite chôdzu, prostriedky hromadnej dopravy alebo taxislužbu. Je to určite rozumnejšie, aj bezpečnejšie!